Wypoczynek w Gliczarowie Górnym to świetny wybór.

 

Jest to jedna z najwyżej położonych miejscowości na Podhalu i w całej Polsce, usytuowana na Pogórzu Gliczarowskim, sąsiadująca z Białym Dunajcem, Bukowiną Tatrzańską czy Zakopanem.

Nazwa miejscowości wywodzi się od słowa glicza, które w języku pasterzy wołoskich oznacza miejsce gdzie wieją silne wiatry.

Położenie na wysokości 900 – 1000 m. n. p. m. zapewnia piękne widoki na całe Tatry i Podhale. Można stąd obserwować panoramę Tatr polskich i słowackich poczynając od Tatr Bielskich, przez Tatry Wysokie po Tatry Zachodnie, zaś z drugiej strony pasmo Pienin oraz Beskidy ze swym najwyższym szczytem - Babią Górą.

Łagodny klimat Gliczarowa sprzyja leczeniu schorzeń górnych dróg oddechowych. Charakteryzuje się wysokimi temperaturami latem, szczególnie w lipcu i sierpniu, oraz długą – trwającą od listopada do marca – zimą. Pokrywa śnieżna o grubości od 30 do ponad 100 cm zapewni narciarzom wyjątkowe atrakcje.

Dodatkowe urozmaicenie pobytu stanowi bliskość wód geotermalnych w Bukowinie Tatrzańskiej, tatrzańskie szlaki turystyczne położone w pobliżu, wyciągi narciarskie usytuowane w samym Gliczarowie oraz wokół wsi. W miejscowości znajduje się Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego zbudowany w stylu tatrzańskim. Można tu także zetknąć się z oryginalnym folklorem góralskim, posłuchać gawęd i wierszy recytowanych gwarą góralską czy obejrzeć występy Dziecięcego Zespołu Góralskiego. Zimą organizowane są kuligi. Gliczarów leży na trasie prestiżowego wyścigu kolarskiego Tour de Pologne.

 

Wszystko to sprawia, że Gliczarów Górny stanowi wyjątkowo atrakcyjną miejscowość turystyczną.

 

 

Polub Gliczarów na Facebooku: Fani Gliczarowa

Więcej informacji na stronie wioski: gliczarow.info.pl

 

Zobacz jeszcze co jest blisko

W okolicy

 

Joomla 1.6 Templates designed by Joomla Hosting Reviews